Ударні хвилі в медицині

Ударні хвилі в медицині

Історія використання ударних хвиль в медицині

Ударна хвиля на прикладі вибуху атомної бомби

Ударна хвиля на прикладі вибуху атомної бомби

Вивчення і розвиток екстракорпоральних ударних хвиль бере свій початок в далеких 1950-х роках. Саме тоді, в часи Другої світової війни, вчені зацікавилися тим фактом, що в результаті вибухів глибоководних снарядів, люди, значно віддалені від них, отримали смертельні пошкодження легенів, ніяких зовнішніх пошкоджень не спостерігалося.

Перший в світі генератор ударних хвиль був винайдений в тих же далеких 1950-х роках Френком Рейбера (Frank Rieber), який переслідував ідею створення генератора фокусованих імпульсів тиску для передачі оних в глибини людського тіла і, як внаслідок, лікування мозкових пухлин без хірургічного втручання.

Перший генератор ударних хвиль

Хоч ідея Френка Рейбера і провалилася, створення генератора ударних хвиль для того часу стало революційною подією. В ході всіляких експериментів стало відомо, що ударні хвилі безсилі в лікуванні мозкових пухлин, однак генератори екстракорпоральних хвиль і всілякі системи, що використовують технологію ударних хвиль, сьогодні активно використовуються в різних галузях медицини.

Через 30 років з’явилися перші підтвердження ефективності застосування екстракорпоральної ударно-хвильової терапії в дробленні сечових каменів в людському тілі. Саме УХТ об’єднала в собі принцип використання ультразвукового імпульсу з генерацією акустичної енергії поза тілом людини і подальшої його фокусуванням на сечовому камені неінвазивним методом. В 1980-х роках вчені неодноразово проводили експерименти над собаками з імплантованими людськими каменями в нирках.

Лікування сечокам'яної хвороби фокусуватися УХ

Сьогодні, завдяки інтенсивному розвитку УХТ, за допомогою фокусованих ударних хвиль лікуванню піддаються не тільки ниркові камені, але і каміння, які утворюються в жовчному міхурі, слинних і підшлункової залози.

Дослідження фокусованих ударних хвиль на той момент не завершилося. В ході вивчення народився новий напрям в УХТ – радіальні ударні хвилі, що мають не руйнівним, а, навпаки, творчим властивістю.

УХТ в лікуванні ішемічної хвороби серця

Радіальна хвиля, потрапляючи в тканину людського тіла, поступово розсіюється, завдяки чому досягається зміна її фізичного впливу. У той час першими пацієнтами, що випробували на собі цілющі властивості ударної хвилі, стали спортсмени. Саме вони змогли оцінити ефективність ударних хвиль в лікуванні ушкоджень, отриманих на різних олімпіадах та інших змаганнях. Не можна не згадати про те, що тоді і сьогодні ударно-хвильова терапія була практично єдиним неінвазивним методом лікування розриву сухожиль, розтягнення м’язів, вивихів та інших професійних травм, супутніх трудовим будням спортсменів.

Ретроспектива апаратів УХТ та їх функції

Літотріптор Storz Medical

Спочатку апарати, використовувані в УХТ, нагадували собою літотриптори: у старших братів була запозичена не тільки робоча головка, а й водне охолодження поряд з фіксованою лапою. В 1990-х роках стали з’являтися перші наукові роботи, освячують лікування перелому уповільненої консолідації, а також синдрому замороженого плеча ударними хвилями. По суті, це і стало початком еволюції методу лікування екстракорпоральне ударними хвилями: апарати оснащувалися менш громіздкими генераторами ударних хвиль і поступово зменшувалися в розмірі в цілому. Аплікатори були досить великими – це ускладнювало застосування ударних хвиль на дрібних суглобах. Однак і цю проблему вдалося вирішити за допомогою змонтованих і йдуть в якості обов’язкового доповнення УЗД-апаратів.

До початку 1990-х років уже був досвід використання літотріптеров в лікуванні сечокам’яної хвороби. Варто відзначити, що перші такі апарати були надзвичайно громіздкими і дорогими, проте в ході розвитку УХТ вони поступово набували компактність і відносно невисоку вартість. Як внаслідок, спектр застосування генераторів радіальних ударних хвиль також стрімко розширювався.

Richard Wolf Piezoson 100

Сьогодні фахівці УХТ поза всяких сумнівів можуть підтвердити регенеративний ефект, яким володіє ударна хвиля, потрапляючи в організм людини. Багаторічний досвід застосування ударних хвиль у всіляких галузях медицини і численні експерименти показали, що терапевтична ударна хвиля надає не тільки ефект розсмоктування кальцинатов (ділянок давнього запалення, що перетворилися з часом в камені) і фіброзних утворень всередині тканин, але також сприяють розширенню капілярної мережі (в медицині цей процес називають неоангіогенез). Сьогодні ударні хвилі дозволяють підходити до лікування артрозів, гриж міжхребцевих дисків, остеохондрозу та багатьох інших захворювань абсолютно по-новому – це і послужило причиною бурхливого прогресу ударно-хвильової медицини.

Перший портативний апарат сфокусоване ударно-хвильової терапії був представлений до початку 2000 року – апарат Richard Wolf Piezoson 100 володів невеликими розмірами і був відносно доступним за ціною. Говорячи про особливості даного апарату, не можна не відзначити, що завдяки його вдосконаленим розмірами він містився навіть на звичайному маніпуляційному столику. Також Richard Wolf Piezoson 100 відрізнявся відсутністю руки маніпулятора і УЗД-апарату в якості доповнення. Для коригування глибини проникнення хвилі в тканину людини застосовувався металевий стрижень, розтягувати еластичну мембрану.

Модульна система для радіальної і сфокусоване УХТ з УЗД DUOLITH® SD1 (Storz Medical)

На сьогоднішній день законодавцем мод в конструюванні апаратів УХТ можна з упевненістю вважати фірму Storz Medical (займає 60% світового ринку продажів апаратів УХТ), яка здійснила справжній прорив в області УХТ. Фахівці Storz Medical не тільки застосували в своїх апаратах сучасні рідкокристалічні дисплеї і розгорнуті меню, вони також значно розширили спектр використання ударно-хвильової терапії в ортопедії і травматології завдяки використанню радіальних хвиль. На сьогоднішній день фірма Storz Medical – єдина компанія, що пропонує алгоритми (методики) проведення процедур при тій чи іншій патології.

Сучасні апарати, застосовувані в ударно-хвильової терапії, удосконалюються не тільки в плані інтерфейсу – вдосконалення УХТ направлено на розвиток ударної хвилі в цілому. Крім того, фахівці, які застосовують у своїй практиці УХТ, в більшості своїй займаються саме вдосконаленням генераторів і систем наведення. Завдяки безперервної еволюції апаратів сьогодні стало можливим уникнути великої кількості інвазивних операцій, що вимагають безпосередньої хірургічного втручання в організм людини, совершающегося шляхом пошкодження шкірного покриву і слизової оболонки.

Приклад неоангіогенезу. Застосування УХТ в лікування ішемічної хвороби серця

Фахівці медичного центру «Аватаж» у своїй практиці використовують апарат швейцарської фірми Storz Medical «Masterpuls MP 200», який на сьогоднішній день є одним з найсучасніших. Завдяки конструкції даного апарату вдається максимально точно дозувати не тільки інтенсивність, але і глибину впливу ударних хвиль, з максимальною чіткістю локалізації зони лікування. Також необхідно згадати про те, що проходження імпульсних акустичних хвиль не супроводжується виділенням тепла і утворенням високоплотного електромагнітного поля, що дозволяє використовувати ударні хвилі навіть в тих зонах, де присутні металеві конструкції.

Говорячи про естетичну медицині, апарат Masterpuls MP 200 в своїй роботі використовує биомеханическую стимуляцію (БМС) з технологією D-Actor®. Такий апарат застосовується для лікування більшості проблем, пов’язаних із зайвою вагою (целюліт, ліподистрофія і т. Д.). Подібний ефект досягається завдяки властивості ударних хвиль збільшувати проникність клітинних мембран, уникаючи при цьому руйнування самих клітин. Також ударні хвилі активізують жировий метаболізм і ліполіз, мікроциркуляцію і лімфодренаж, що сприяє швидкому розщепленню жиру і видаленню його з кровотоком.

Таким чином, можна зробити висновок, що список показань до застосування УХТ постійно розширюється. На сьогоднішній день методом ударно-хвильової терапії успішно лікуються захворювання опорно-рухової системи, ішемічної хвороби серця, еректильної дисфункції, простатиту, хвороби Пейроні і безлічі інших.

Що являє собою ударно-хвильова терапія?

Ударно-хвильова терапія на сьогоднішній день є одним з найефективніших методів неінвазивного (проникнення всередину організму проводиться за допомогою методик, що дозволяють не пошкоджувати шкірні покриви, а також слизові оболонки) лікування недуг в області кардіології, ортопедії, травматології, неврології, дерматології, урології, естетичної медицини.

Лікування п'яткової шпори ударно-хвильової терапією Київ

Метод лікування захворювань в даних областях характеризується не тільки своєю високоефективних, але також і тим, що лікування проводиться без використання медикаментів. Говорячи про окремі випадки, важливо відзначити, що ударно-хвильова терапія є практично єдиним ефективним методом лікування (наприклад, «п’яткова шпора», плечолопатковий периартроз, «тенісний лікоть» і т.п.). Також, лікування методом ударно-хвильової терапії часто дає найкращі результати в найкоротші терміни!

Перш, ніж відкрити для себе ударно-хвильову терапію, необхідно розібратися в суті даного методу.

Ударні хвилі (УВ) – це акустичні хвилі в спектрі інфразвуку, що мають частоту нижче тієї, яку здатне сприймати вухо людини. Ударні хвилі зовсім не схожі на звукові хвилі, що видаються іншими джерелами, адже за своєю природою вони характеризуються більш високими амплітудами енергії і малою тривалістю імпульсу. Ударні хвилі миттєво поширюються в м’яких тканинах, не пошкоджуючи їх. Таким чином, ударні хвилі надають лікувальну дію на кісткові і хрящові тканини, а також кальцифікати, оссіфікати та інші акустичні щільні утворення. Внаслідок проникнення ударних хвиль в «осередок захворювання» спостерігається не тільки відновлення природного обміну речовин, але і запуск процесів відновлення і оновлення клітин. Також ударні хвилі сприяють поліпшенню метаболічних (що проходять в будь-якому живому організмі для підтримки його життєздатності) процесів в тканинах.

Ударні хвилі сприяють:

  • Поліпшенню кровообігу в області застосування УХТ (під час процедури до 40 разів);
  • Зменшенню або повного позбавлення хворобливих відчуттів;
  • різке збільшення захисних функцій імунної системи в місці воздейтвія УХТ;
  • Розпад кальцинованих фибропластов, кісткових наростів, фіброзних вогнищ і поступове розсмоктування їх фрагментів;
  • викид ендорфінів, які мають здатність зменшувати больові відчуття;
  • Підвищенню стійкості сухожиль і зв’язок до подальших травм і фізичних навантажень;
  • Поліпшенню рухливості в пошкодженій частині тіла;
  • Збільшенню і поширенню цитокінів, які обмежують розвиток запалень, забезпечуючи міжклітинний взаємодія через стінки судин, що прискорює процес одужання;
  • проростання в області процедури нових мікросудин (неангеогенез – доведено клінічними дослідженнями Mariotto, Італія, 2005 г; Oi, Nishida, Shimokawa, Японія, 2008 року), що сприяє поліпшенню живлення тканин і стійкого зменшення больового синдрому.