Питання та відповіді

Питання та відповіді

Що таке ударна хвиля?

Якщо ми відкриємо будь-який навчальний посібник з фізики, то з подивом виявимо той факт, що саме поняття «ударна хвиля» відноситься до розділу фізики вибуху. Коли фізики стали вивчати явища, що відбуваються при потужних вибухах, то виділили їх потужну високоенергетичну надзвукову складову, яку і позначили як ударна хвиля. Що ж таке ударна хвиля, який вплив вона робить на організм, що руйнує або, навпаки, созидающее, яка її зв’язок з медициною, і яке ж відношення вона має до травматології та ортопедії? На ці та багато питань ми з вами і постараємося відповісти. Отже, ударна хвиля (УХ) – це область сильно стислій середовища (газоподібної, рідкої, або твердої), яка поширюється в усі сторони від її джерела виникнення з надзвуковою швидкістю, що має різку передню кордон (фронт ударної хвилі). Фронт ударної хвилі відокремлює необуреного середовище від середовища з підвищеним тиском, щільністю, швидкістю і температурою. А джерел виникнення ударної хвилі може бути безліч, зокрема, це потужні вибухи і електричні розряди, інтенсивне горіння в соплах ракет, надзвукових літаках і т.д. В дійсності, такі джерела ударних хвиль надають вражаючий вплив на організм, часто приводячи його до загибелі. Але навіть руйнівну дію ударної хвилі високої потужності знайшло собі застосування в урології – це дроблення біологічних конкрементів в нирках, сечоводах, іменована як дистанційна ударно-хвильова літотрипсія.

Які ефекти впливу ударної хвилі?

Локальна дія ударної хвилі низької інтенсивності (далі просто ударної хвилі УХ) надає на організм назад протилежний ефект – будуєш, який можна порівняти з глибоким проникаючим масажем. В дійсності ж, ті ударні хвилі, які використовують з лікувальною метою в медицині, мають досить малим тиском у фронті ударної хвилі, і тому за характеристиками близькі до акустичних механічним хвилях. Так що ж відбувається з нашими тканинами при такому впливі? При проходженні хвилі в зоні фронту УХ відбувається різке стиснення м’яких тканин під дією підвищеного тиску, високої щільності і великої швидкості розповсюдження, після якої слід зона розрідження (розтягування) наших тканин, яка супроводжується явищем кавітації – утворення мікроскопічних бульбашок, заповнених парами рідини. Різке захлопування таких пухирців при нормалізації тиску в тканинах супроводжується виділенням енергії. Кінетична енергія хвилі переходить в теплову енергію. Говорячи простою мовою, відбувається проникливе струшування, стимуляція – стиснення-разжатие області дії, яке супроводжується виділенням тепла. Реакція організму на такий вплив стандартна – це рефлекторний приплив артеріальної крові (ангиотрофическая ефект), адекватний венозний відтік і лимфоотток. Кожен орган, тканина, клітинка нашого організму управляється вегетативної нервової системою, яка, немов мережами, огортає все судини, що несуть поживні речовини і кисень. Саме їй вирішувати (через центральну нервову систему, звичайно), в якому обсязі забезпечити життєво важливим харчуванням ту чи іншу область нашого тіла через звуження-розширення судин. Вплив ударної хвилі на нервову систему, в тому числі і вегетативну, викликає другий немаловажний ефект – нейротрофічний. І та область тіла, яка відчувала нестачу припливу крові з яких-небудь причин, або перебувала в стані спазму, гіпертонусу, або, будучи в порочному стані внаслідок розвитку функціонально непридатною рубцевої, фіброзної, склерозированной тканини, під впливом ударної хвилі змінює свою структуру (стає еластичнішою) за рахунок відновлення мікроциркуляції і нейростімуляціі. Знову ж, кажучи простіше, виникає ефект глибокого проникаючої масажу. Після цих двох основних ефектів відзначаються опосередковані: знеболюючий, протизапальний, протинабряковий, стимулюючий регенераційні процеси та освіта микроциркуляторной мережі (ангіогенез). Отже, ударні хвилі сприяють:

 

 • Поліпшенню кровообігу в області застосування УХТ
 • Зменшенню або повного позбавлення хворобливих відчуттів
 • Розпад кальцинованих фибропластов, кісткових наростів, фіброзних вогнищ і поступове розсмоктування їх фрагментів
 • викид ендорфінів, які мають здатність зменшувати больові відчуття
 • Підвищенню стійкості сухожиль і зв’язок до подальших травм і фізичних навантажень
 • Поліпшенню рухливості в пошкодженій частині тіла
 • Збільшенню і поширенню цитокінів, які обмежують розвиток запалень, забезпечуючи міжклітинний взаємодія через стінки судин, що прискорює процес одужання
 • проростання в області процедури нових мікросудин (неангеогенез), що сприяє поліпшенню живлення тканин і стійкого зменшення больового синдрому

Які побічні ефекти спостерігаються при УХТ?

Основних всього лише два, і вони непостійні (індивідуальні):
- Під час проведення курсу УХТ можливо в деяких випадках тимчасове посилення больового синдрому, яке залежить винятково від сили і інтенсивності впливу і від індивідуальної сприйнятливості пацієнтів;
- Після процедури можливе утворення почервоніння і внутрішньошкірних поверхневих гематом, яке знову ж таки залежить від індивідуальної конституції пацієнтів (чутлива шкіра, «тендітні судини») і інтенсивності дії. Зазначені ефекти, як правило, проходять через 3 – 5 днів.

Багато хто ставить питання, болюча чи сама процедура УХТ? В деяких випадках унаслідок індивідуальних особливостей організму процедура досить відчутна і місцями може бути терпимо болюча. Це порівнянно з хорошим глибоким проникаючим масажем: куди не дістануть пальці масажиста, проб’є ударна хвиля.

Скільки необхідно процедур на курс лікування?

Курс терапії варіює від 3 до 7 – 10 сеансів, в середньому – 5 процедур. Традиційно вважають, що мінімальна кількість процедур, при якому може виникнути стійкий ефект – це три процедури. Але кількість процедур в кожному випадку індивідуально. Якщо у пацієнта больовий синдром купейний за 1 – 2 процедури (а бувають і такі випадки), то робити їх більше ні до чого.

Як часто виконують процедури?

Само вплив УВ має пролонговану (подовженим) ефектом, тобто процеси нормалізації в потривожених впливом тканинах протікають в середньому не менше чотирьох днів. Тому процедуру слід повторювати на 4 – 7 добу, але не раніше. Крім того, описані вище лікувальні властивості ударної хвилі продовжують позитивно впливати на процес одужання і позбавлення від недуги впродовж декількох місяців (від 1 – 2 до 4 – 6) після закінчення курсу терапії. Багато пацієнтів, особливо в середньому і літньому віці відзначають вторинні позитивні зміни в організмі, як, наприклад, нормалізація кров’яного тиску, значне поліпшення психоемоційного стану, загальну бадьорість і прилив сил.

Які протипоказання до проведення ударно-хвильової терапії?

До проведення сеансів ударно-хвильової терапії виділено такі протипоказання:

 • вагітність;
 • онкологічні захворювання в області передбачуваної процедури;
 • гострі інфекційні захворювання;
 • наявність у пацієнта кардіостимулятора;
 • стану пов’язані з порушенням згортання крові і підвищеною ламкістю судинної стінки;
 • зони росту кісток;
 • області над легкими, область черепа (за винятком скронево-нижньощелепного суглоба), кишечником, магістральними (великими) судинами.

Від чого залежить ціна курсу лікування ударними хвилями?

Вартість того чи іншого сеансу формується в кожному випадку індивідуально, однак перш, ніж ознайомитися з прейскурантом, ви повинні зрозуміти, які чинники впливають на його формування. Перш за все, це:

 • кількість ударів на відповідну ділянку тіла (встановлений методиками проведення УХТ);
 • кількість сеансів УВТ (в середньому 5-7, проте помітні поліпшення можна спостерігати навіть після 1 сеансу);
 • хвороба, яка лікується за допомогою УВТ, її стадія, вік пацієнта, від якого залежить швидкість метаболізму і регенерації тканин.

У прейскуранті сформована вартість, заснована на встановлених стандартах проведення сеансу УХТ з урахуванням розроблених методик. Але оскільки кожна людина індивідуальна, то і сам підхід до лікування ставати індивідуальним, а методики – гнучкими. Не людина підлаштовується під метод, а навпаки – метод під людину. І головне наше завдання – це допомогти організму впоратися з захворюванням з урахуванням його особливостей.

Які лікарі проводять сеанс УХТ?

У медичному центрі “Аватаж” консультацію пацієнтів та проведення процедур ударно-хвильової терапії здійснюють лікарі ортопед-травматолог, невролог, фізіотерапевт. У разі необхідності можуть бути запрошені або порекомендувати лікарі з інших областей медицини. Наші фахівці мають більше 6-річний досвід роботи в сфері застосування ударних хвиль в медицині, в тому числі, на апаратах швейцарської фірми Storz Medical. Регулярний обмін досвідом з лікарями з Німеччини і Швейцарії, участь у щорічних міжнародних семінарах по ударно-хвильової терапії, гарантує високий рівень володіння методиками застосування УХТ. Наш медичний центр відрізняється дуже важливою перевагою – ми володіємо не тільки одним з кращих апаратів УХТ швейцарської фірми Storz Medical (окремий напрям в групі компаній Karl Storz, що займається виключно вивченням ударних хвиль), а й володіємо знаннями правильного його застосування!

Доброго дня ! В мене мама перенесла інсульт приблизно 1,5 роки назад, через місяць вже ходила самостійно, приймала ліки за рецептом лікаря. А останній час в неї сильні головні болі і біль в області лівої ступні. Каже що болі нестерпні. Чи можуть допомгти у центрі “Аватаж” в нашому випадку ? Дякую Анатолій

Вітаємо, Анатолій.

При всьому бажанні, проте надавати заочні консультації та які-небудь висновки без огляду лікаря щодо того, чи можемо ми допомогти Вашій мамі, буде з нашого боку безвідповідально та не професійно. Можна лише зробити допущення але вас, впевнені, цікавить чітка та аргументована відповідь.
У нашому Центрі реабілітації “Аватаж” у містах Запоріжжі та Чернівцях є ефективні та унікальні методі лікування постінсультних хворих (зокрема, транскраніальна мікрополяризація мозку). Уже на другий тиждень лікування ми досягаємо значних успіхів у реабілітації та відновленні рухів. Повинні відмітити, що повноцінна реабілітація таких хворих можлива за умови зайняття лікувальною фізкультурою під наглядом реабілітолога у стінах спеціалізованої установи. Медикаменти, як відомо, можуть дещо змінити ситуцію та усунути певні симптоми, проте комплексного очікуваного результату не дають.
Часті головні болі у Вашої мами можуть мати різні причини – від порушення кровообігу у верхньому відділі хребта (по причині так званого остеохондрозу) до змін у головному мозку. Теж стосується і болей в стопі – це може бути як плантарний фасціїт (п’яткова шпора), так і ще з десяток інших захворювань.
Ми наполегливо рекомендуємо не зволікати і негайно звернутися до лікаря за консультацією, зокрема, невролога та травматолога, які, у разі необхідності, скерують до інших спеціалістів.
Якщо Ви знаходитеся у Чернівцях, то щосуботи ми проводимо день відкритих дверей – безкоштовно консультує лікар невролог, щочетверга – лікар ортопед-травматолог. В інші дні консультації платні.

З повагою та найращими побажаннями Вам і Вашим близьким, медичний центр “Аватаж”

Разбить пяточную шпору лазером? Людмила Хворостенко

Здравствуйте, Людмила.
Официальная статистика подтверждает, что на втором месте по эффективности лечения пяточной шпоры (плантарного фасциита со шпорой или без) является рентгенотерапия с результатом до 20%, при этом стоить помнить о пагубном воздействии и побочных эффектах влияния рентгеновских лучей на здоровые ткани организма. Далее по нисходящей находятся другие методы лечения – УВЧ-терапия, электрофорез, лазерная терапия, магнитотерапия.
Инъекции с побочным и, зачастую, кратковременным эффектом мы рассматриваем как крайнюю меру, так же как и оперативное вмешательство. В последнее время ведущие травматологи страны открыто говорят о необходимости сокращения уколов (т.н. блокад) до двух-трех в год (!) в связи с из разрушительным действием на сухожилия (фасции). В своей практике мы наблюдали пациентов, которые сильно увлеклись блокадами, что привело к некрозу тканей. Случай с девушкой – спортсменкой, которая несколько лет страдала эпикондилитом. Мы вынуждены были отказать в проведении процедур ударно-волновой терапии и рекомендовать оперативное вмешательство – наблюдалось разрушение сухожилий в местах их прикрепления вследствие многочисленных блокад.
Ударно-волновая терапия (УВТ) занимает безоговорочное первое место в лечении плантарного фасциита с результатом в 95-98% эффективности (данные 12-летнего применения метода УВТ на швейцарском оборудовании фирмы Storz Medical (Шторц Медикал) в медицинском центре “Аватаж”). На сегодняшний день УВТ – это “золотой” стандарт лечения пяточной шпоры.

Должны отметить, что для успешного избавления необходимо выявить причину заболевания. При пяточной шпоре их существует несколько: лишний вес, плоскостопие, регулярные физические нагрузки на стопу, проблемы в суставах ног и таза, некачественная (неправильная) обувь и др. При первых проявлениях болей в пятке зачастую решают проблему довольно простое решение – регулярное ношение ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ортопедических стелек, благодаря которым “выравнивается” нагрузка на стопу и исчезает воспаление.

Настоятельно рекомендуем проконсультироваться с ортопедом-травматологом прежде, чем приступать к лечению. Мы ни в коем случае не пропагандируем ударно-волновую терапию как панацею! Есть случаи, когда людям помогали и народные (домашние) средства – выбор решения проблемы индивидуален. Как говорят: что одному хорошо – другому может быть во вред! УВТ – один из методов лечения. Выбор остается всегда за пациентом.

Более подробно анализ эффективности официальных методов лечения пяточной шпоры – http://awatage.com/obzor-stoimosti-uvt-udarno-volnovoj-terapii/

С уважением и наилучшими пожеланиями, медицинский центр “Аватаж”.

Задайте питання до нашого лікаря

Ваше ім'я:

Email:

Питання: