Остеохондроз. Переваги лікування ударно-хвильовою терапією

Остеохондроз. Переваги лікування ударно-хвильовою терапією

Остеохондроз

Остеохондроз

Коли ми чуємо слово « остеохондроз », в нашій уяві мимоволі народжується образ сутулого людини похилого віку, хапається за поперек, з гримасою болю на обличчі. Таке уявлення недалеко від істини. Однак мало хто замислюється про те, що дана проблема аж ніяк не є патологією виключно похилого та старечого віку. Комплекс хворобливих змін в хребті починає розвиватися ще в 20-30-річному віці, коли людина перебуває, здавалося б, на піку своєї фізичної форми.

Деструктивні процеси в міжхребцевих дисках поволі прогресують протягом десятиліть, часто спочатку не проявляючись клінічно, а перші прояви хвороби мало кого змушують звертатися за медичною допомогою. За статистикою, не менше 70-80% дорослого населення хоча б раз у своєму житті відчували біль в спині .
Така висока поширеність болів в спині (по науковому, « дорсалгии ») часто вводить в оману лікаря і пацієнта, внаслідок чого лікуванню і профілактиці дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта приділяється недостатня увага. При ранньому і своєчасному лікуванні остеохондрозу вдається істотно сповільнити прогресування хвороби і повернути пацієнтові одну з найважливіших цінностей – можливість руху.

Что такое остеохондроз?

остеохондроз симптомы

Що таке остеохондроз

Остеохондроз – термін грецький (від др.-греч.. ?????? — кісткаи ??????? — хрящ), і визначається як комплекс дистрофічних порушень в межсуставних хрящах. Простіше кажучи, це порушення обміну речовин. Найчастіше це захворювання з’являється у жінок, а ось болезненней протікає у чоловіків. Може розвиватися практично в будь-якому суглобі, але найчастіше уражаються міжхребетні диски. Залежно від локалізації виділяють шийний, грудний і поперековий остеохондроз .

Остеохондроз є найчастішою причиною виникнення болів в спині, мігрені, головних болів. Багато вчених вважають дані зміни наслідком природного процесу старіння організму. Неуважне ставлення до поставі, харчуванню, а також шкідливі звички є одними з небагатьох причин остеохондрозу.

Що відбувається в організмі при остеохондрозі хребта?
Наш хребет являє собою стовп, що складається з 33-34 кісток (хребців) і з’єднують їх хрящових прокладок (міжхребцевих дисків), зв’язок, м’язів і суглобів.

Міжхребцевий диск складається з драглистого ядра, фіброзного кільця і покриває його зверху і знизу гиалинового хряща. При порушенні кровообігу хребта відбувається поступове всихання і зниження висоти диска, що призводить до втрати його міцності, еластичності і пружності.

стадии остеохондроза

Cтадії остеохондрозу

Фіброзне кільце міжхребцевого диска представлено сполучною тканиною. Під впливом навантаження на хребет відбувається зміщення драглистого ядра в сторону пошкодження (утворюється випинання). При повному розриві фіброзного кільця утворюється міжхребцева грижа , що супроводжується сильними болями в спині.

Що з’явилося випинання або грижа призводять до зміщення хребців і сдавлению нервових корінців і судин. Дегенеративно-дистрофічні зміни в міжхребцевого диска призводять до викривлення всього хребта, пошкодження окремих хребців, які деформуються, а в стовщеннях їх відростків утворюються гострі кісткові вирости (остеофіти) . Зв’язки хребта, які забезпечували його міцність і рухливість, окостеневают.

Що сприяє остеохондрозу?

Перш за все, сидячий і малорухливий спосіб життя. Велику частину часу ми проводимо в нефізіологічних і незручних позах, що сприяє нераціональної і несиметричною роботі м’язів спини.

Прикладом таких положень може служити сидяча робота за комп’ютером, неправильні звичні пози за робочим столом, при підйомі і перенесенні тягарів, а також виконанні іншої роботи, при якій збільшується тиск в дисках і навантаження на хребет в цілому, при носінні сумок на плечі , при використанні м’яких подушок і матраців.

Стимулятором патологічних процесів може виступати плоскостопість. Якщо стопа не забезпечує належну амортизацію взаємодій з опорою, останнє доводиться робити позввоночному стовпа. Повністю змінюється біомеханіка скелета, що веде до збільшення навантаження на хребет і прискоренню дегенеративних процесів.

Ожиріння також сприяє остеохондрозу хребта. Зайва жирова тканина, відкладаючись в різних місцях, ускладнює підтримку рівноваги і перевантажує міжхребетні суглоби.

Іншими факторами ризику є неправильне харчування (з дефіцитом білка, збільшеним споживанням жирної їжі, солодощів); куріння; підвищені фізичні навантаження; травми хребта; порушення постави.

Також варто згадати носіння високих каблуків у жінок, різке припинення тренувань професійними спортсменами, нервове перенапруження і стресові ситуації.

Cтадии остеохондроза

Стадія остеохондрозу

Стадія остеохондрозу:

 1. З’являється нестабільність хребців через зміни в міжхребцевого диска, пацієнт відчуває дискомфорт при рухах. Хребет на даному етапі найбільш схильний травматизму.
 2. Починається руйнація фіброзного кільця диска, відбувається зменшення міжхребцевої щілини.
 3. Відбувається розрив фіброзного кільця і випинання драглистого ядра диска, утворюється міжхребцева грижа, що призводить до деформації хребта.
 4. Виражений больовий синдром, обмеження рухів через утворення кісткових розростань і окостеніння зв’язок хребта.

Чим проявляється остеохондроз?

Щоб переконається у відсутності у вас остеохондрозу, досить негативно відповісти на кілька запитань.

 • Чи помічали ви періодичність або постійну тяжкість в області спини, оніміння або напругу спинних м’язів?
 • Чи бувають у вас так звані «мурашки» на шкірі шиї, спини або попереку?
 • Чи трапляються «простріли» в області спини або тягне біль в шиї або руках?
 • Спробуйте підняти руки вгору. Чи приносить це вам біль?
 • не турбує вас болі при поворотах або нахилах голови?
 • Чи трапляються у вас запаморочення?
 • Німіє Чи у вас спина, руки або шия?
 • Чи страждаєте ви від шуму у вухах та / або нудоти?

Якщо Ви відповіли позитивно хоча б на одне з питань, слід не зволікаючи звернутися до фахівця: лікаря ортопеда-травматолога або невролога. Вищеназвані симптоми найчастіше зустрічаються саме при остеохондрозі , однак можуть бути і при інших, більш серйозних захворюваннях. Крім лікарського огляду можуть знадобитися додаткові методи обстеження (рентгенографія хребта, комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія).

При відсутності адекватного лікування відбувається схуднення і атрофія кінцівок, порушується постава і рухливість різних відділів хребта. Больовий синдром у спині прогресує, призводячи до інвалідизації хворого.

При здавленні грижами міжхребцевих дисків нервових корінців можуть розвинутися такі грізні симптоми, як порушення чутливості і слабкість м’язів кінцівок, болісні корінцеві болі в спині і кінцівках (непіддатливі лікуванню звичайними знеболюючими препаратами), нетримання сечі і калу.

Профілактика остеохондрозу

Заходи профілактики досить прості. Вони включають в себе активний спосіб життя (переважні заняття легкою атлетикою, біг, плавання), щоденне виконання гімнастики для м’язів спини. Без останнього неможливо створити повноцінний м’язовий корсет, який стабілізує структуру хребта і буде зменшувати навантаження на міжхребцеві диски і суглоби.

Профилактика остеохондроза

Профілактика остеохондрозу

Також важливі боротьба із зайвою вагою і правильне харчування, відмова від шкідливих звичок. Слід пам’ятати про гігієну носіння тягарів, уникати ривкових рухів при підйомі важких предметів, рівномірно навантажувати спину. Для повсякденних цілей краще використовувати рюкзаки, ніж наплічні сумки.

Варто уникати переохолодження спини в холодну пору року, а також травм і забоїв хребта.

Лікування остеохондрозу

Ефект лікування залежить від форми захворювання, тяжкості, правильності та своєчасності лікування. Повне лікування можливе тільки в початкових стадіях.

Але можна запобігати загострення остеохондрозу, не відчувати роками болю. Якщо у людини був остеохондроз, але зараз він не відчуває дискомфорту, це не означає, що він пройшов безслідно. Зміни в хребті принципово непереборні, однак можна домогтися, щоб вони не чинили впливу на якість життя пацієнта.

Головна задача – призупинити розвиток захворювання і зробити все можливе, щоб зникла частина патологічних змін у хребті, а також зникли або зменшилися такі симптоми як болі в спині, похолодання і оніміння рук, ніг, головні болі, запаморочення і т.д.

Також лікування остеохондрозу має бути комплексним , тобто включати в себе багато методик, спрямованих на різні симптоми і ланки патологічного процесу. Використовується ряд методів медикаментозного та немедикаментозного лікування:

1. Медикаментозна терапія:

 • Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – призначаються для зменшення запального процесу та усунення больового синдрому;
 • При вираженому больовому синдромі застосовують новокаїнові блокади;
 • Застосування стероїдних препаратів (епідуральні, внутрішньом’язові ін’єкції);
 • Місцеве призначають НПЗП у вигляді мазей, гелів і кремів з знеболюючим і дратівливим ефектом;
 • Міорелаксанти – призначаються для зняття м’язових спазмів;
 • Вітаміни групи В – призначають для поліпшення обмінних процесів в хребті;
 • Хондропротектори – препарати для поліпшення обміну речовин в хрящовій тканині.

2. Немедикаментозне лікування:

 • Лікувальна фізкультура (ЛФК);
 • Фізіотерапія – застосовують для зняття запального процесу і больового синдрому ( ударно-хвильова терапія, електрофорез, магнітотерапія, ультразвук, лазеротерапія);
 • Лікувальний масаж;
 • Мануальна терапія – це метод лікування спрямований на зняття болів, відновлення обсягу рухів у хребті, корекцію постави за допомогою біомеханічних прийомів, вироблених руками фахівця.
 • Витягування (тракція) – за допомогою спеціального обладнання чиниться певний тиск (навантаження) на хребет для зняття болів і збільшення міжхребцевого простору.
 • Рефлексотерапія – це фізичний вплив на акупунктурні точки і рефлексогенні зони на тілі людини. Застосовується голковколювання, вплив аппликаторами Ляпко і Кузнєцова та ін.

Місце ударно-хвильової терапії (УХТ) в лікуванні остеохондрозу хребта

Ударно-хвильова терапія — це метод впливу регульованими інфразвуковими ударними хвилями, які фокусуються в заданій ділянці тіла, надаючи точнонаправленное терапевтичний вплив, не пошкоджуючи інші тканини організму.

Ударно-волновая терапия в лечении остеохондроза

Ударно-хвильова терапія в лікуванні остеохондрозу

Починаючи з 90-их років ХХ століття, метод ударно-хвилюватися терапії широко використовується для лікування захворювань кістково-м’язового апарату, в якості відновлювальних процедур при травмах і повільному зрощуванні кісток. Високий ефект ударно-хвильової терапії в лікуванні патології хребта підтверджується багаторічними спостереженнями провідних європейських клінік.

Ударна хвиля надає механічне тиск на уражені тканини. Це покращує мікроциркуляцію і обмінні процеси на клітинному рівні в хрящовій, кісткової і м’язової тканини. Таким чином, усувається першопричина остеохондрозу хребта, а саме – порушення обміну речовин в хрящовій тканині міжхребцевих суглобів і дисків.

Тиск ударної хвилі призводить до утворення, в тому числі, так званих кавітаційних бульбашок . Коли кавітаційні бульбашки лопаються в організмі людини, вивільнена енергія викликає руйнування відкладень кальцію в м’яких тканинах, а також кісткових наростів (остеофитов) на тілах і дужках хребців.

УХТ стимулює роботу клітин фібробластів і остеобластів, які відповідають за освіту сполучної, в тому числі і кісткової тканини.

Найближчий анальгетіческій (знеболюючий) ефект УХТ пов’язаний з ритмічним високоенергетичним впливом на нервові закінчення в больових зонах, що викликає гальмування нервового імпульсу. Подальше зниження больового синдрому можна пояснити стимуляцією мікроциркуляції (кровообігу в дрібних судинах) і ростом нових капілярів (ангеонеогенез – вперше в медицині) у вогнищі дегенеративно-дистрофічних процесів.

Ударна хвиля ефективно усуває спазм м’язів спини , який також може бути однією з провідних причин болю.

Ударно-хвильова терапія з успіхом может застосовуватися з усіма методиками комплексного лікування остеохондрозу, що прискорить настання бажаного ефекту.

Переваги УХТ при лікуванні остеохондрозу хребта:

 • Амбулаторне лікування чи не порушує звичний ритм життя і роботи пацієнта (4-6 процедур з інтервалом 5-7 днів, при запущених формах захворювання на курс лікування може знадобитися 7-10 процедур);
 • У клініці “Аватаж” процедура проводиться кваліфікованими фахівцями : ортопедами-травматологами, неврологами, фізіотерапевтами, завдяки чому можлива адекватна і своєчасна корекція лікування;
 • Відсутні побічні явища ;
 • Не потрібно анестезія ;
 • Лікувальний сеанс проходить протягом короткого часу (тривалість однієї процедури 20-30 хв.) з швидким досягненням тривалого терапевтичного ефекту;
 • Гарна переносимість пацієнтом;
 • Зменшує або усуває потребу в медикаментозному лікуванні ;
 • При лікуванні в клініці “Аватаж” можлива комбінація ударно-хвильової терапії з методиками лікувальної фізкультури , що взаємодоповнюють благотворні ефекти окремих методів.