Невропатія лицьового нерва. Лікування ударно-хвильовою терапією в клініці Аватаж.

Невропатія лицьового нерва. Лікування ударно-хвильовою терапією в клініці Аватаж.

Невропатія лицьового нерва

Невропатія лицьового нерва.
Лікування ударно-хвильової терапії в клініці Аватаж.

Невропатія лицьового нерва – ураження VII пари черепно-мозкових нервів, що виявляється слабкістю (парезом) мімічних м’язів з одного боку. Дане захворювання є досить розповсюдженим. Захворюваність гострої невропатією лицьового нерва становить 20-30 випадків на 100 тисяч населення на рік. Однаково страждають і чоловіки, і жінки будь-якого віку.

Причиною захворювання дуже часто є вірусна інфекція, особливо вірус простого герпесу. Провокуючим фактором може служити переохолодження. Також до факторів, що сприяють розвитку невропатії лицьового нерва, можна віднести:

  • черепно-мозкову травму,
  • запальні процеси в області середнього вуха (отити і т.п.),
  • артеріальну гіпертензію,
  • цукровий діабет,
  • вагітність, обтяжену спадковість по даному захворюванню.
Невропатія лицьового нерва

Невропатія лицьового нерва

Зрідка невропатія лицьового нерва може бути першим проявом розсіяного склерозу. Такі причини поразки нерва, як пухлина, нейросифилис, бруцельоз, лептоспіроз та інші інфекційні хвороби зустрічаються досить рідко.
Лицьовий нерв до виходу з порожнини черепа розташовується в анатомічно вузькому і звивистому кістковому каналі. Під впливом пускових факторів розвивається місцевий набряк, що легко призводить до компресії (здавлення) та ішемії (кисневого голодування) нервової тканини, внаслідок чого порушується функція лицьового нерва.

Клініка неврозу лицьового нерва досить характерна і помітна навіть неспеціалісту. Внаслідок слабкості лицьових м’язів хворий нездатний підняти брову, заплющити очей, надути щоку, при оголенні зубів ротова щілина перетягується в здорову сторону. При зажмурюванні вік вони не змикаються. Мова може стати трохи невиразною, виникають труднощі при жуванні. Залежно від рівня ураження нерва при паралічі лицьових м’язів може відзначатися гіперакузія (хворобливе сприйняття звуків на ураженій стороні), порушення сльозовиділення і смаку на передніх 2/3 язика. У більшості випадків невропатія лицьового нерва розвивається гостро, слабкість мімічних м’язів виникає раптово і інтенсивно наростає протягом декількох годин, рідше 1-3 доби.

При типовій клініці невропатії лицьового нерва показана термінова консультація лікаря-невропатолога з метою виключення ймовірного інсульту та інших серйозних неврологічних захворювань. При відсутності іншої неврологічної симптоматики інших досліджень, як правило, не потрібно. Рідко призначають МРТ з контрастуванням для точного визначення локалізації ураження.

Невропатія лицьового нерва

Невропатія лицьового нерва

Прогноз захворювання хороший. Повне спонтанне відновлення протягом 8 тижнів спостерігається в 55-70% випадків, часткове – в 40% випадків. Лікування неврології лицьового нерва повинно бути раннім і своєчасним, що підвищує ймовірність повного одужання. З метою усунення набряку застосовують кортикостероїди. Враховуючи передбачувану роль вірусу простого герпесу в розвитку невропатії лицьового нерва, часто призначають противірусні препарати (ацикловір, зовіракс). Також застосовують судинні та нейротрофічні засоби. З 2-го тижня проводять лікувальну фізкультуру, масаж, фізіотерапевтичні процедури, рефлексотерапію. При неповному відновленні протягом 12 місяців показана хірургічна операція (декомпресія лицьового нерва).

Лікування невропатії лицьового нерва ударно-хвильовою терапією в клініці Аватаж

Ударно-хвильова терапія (УХТ) – одна з новітніх методик у лікуванні невропатії лицьового нерва, що показує обнадійливі результати. Застосовують УХТ в комплексі з іншими медикаментозними та немедикаментозними методами. Лікування ударно-хвильовою терапією покращує трофіку уражених м’язів і нерва, прискорює регенерацію пошкоджених нервових волокон, сприяє відновленню функції мімічної мускулатури. Пацієнти часто відзначають поліпшення вже після 2-3 сеансів. Курс лікування невропатії лицьового нерва в клініці Аватаж – 5-6 процедур з інтервалом 4-7 днів. Тривалість однієї процедури не перевищує 10 хвилин. При проходженні курсу УВТ необхідне спостереження лікаря-невропатолога.

Автор: Куц К.В.
Лікар невролог клініки Аватаж