Лікування торакалгії

Лікування торакалгії

Лікування торакалгії

Торакалгія (біль у грудному відділі хребта)

Торакалгія – один з найбільш поширених симптомів в практиці невролога та лікаря загальної практики. У широкому сенсі цей термін означає будь-які прояви болю в грудній клітці, у більш вузькому розумінні – біль у грудному відділі, пов’язана із захворюваннями хребта. Даний симптом може зустрічатися при ряді захворювань, нерідко при загрозливих для життя станах. Тому навіть лікарю не завжди вдається «з ходу» встановити причину торакалгії і нерідко доводиться вдаватися до додаткових методів обстеження.

Біль у грудній клітці може виникати при захворюваннях серця, легенів, шлунка і стравоходу, кістково-м’язового апарату, міжреберних нервів, шкіри, новоутвореннях грудної порожнини. Біль у грудях з’являється при таких грізних захворюваннях як ішемічна хвороба серця (напад стенокардії або інфаркт міокарда), тромбоемболія легеневої артерії, розшарування аорти, спонтанний пневмоторакс, перфорації (розриві) внутрішніх органів. Однак, на щастя, дані стани практично ніколи не виникають на порожньому місці і лікар, грамотно провівши опитування і огляд хворого, може вірно намітити напрямок діагностичного пошуку. Частою причиною болю в грудній клітці є оперізуючий лишай (herpes zoster). При цьому захворюванні вірус герпесу вражає волокна міжреберних нервів і в клініці домінують прояви стріляючого або пекучого болю по їх ходу, а також з’являється характерний герпетичний висип.

Лікування торакалгії

Торакалгія

Однак найбільш частими причинами болю в грудній клітці все ж є патологія опорно-рухового апарату:

 • травми м’язів, ребер і хребців;
 • остеохондроз грудного відділу хребта;
 • ушкодження міжхребцевих суглобів;
 • грижі міжхребцевих дисків;
 • запальні процеси в хребті (наприклад, хвороба Бехтєрєва);
 • деякі спадкові захворювання.

Клініка торокалгії (болі в грудях)

Клініка торакалгії досить строката, тому навіть досвідченому неврологу або терапевту нерідко буває складно встановити її причину без додаткових методів обстеження. Характер болі в грудях може бути як тупим, ниючим, так і пекучим, колючим. Посилювати біль можуть різного роду навантаження: кашель, глибокий вдих, нахили в сторони. Локалізація болю також може бути найрізноманітнішою: під лопаткою, уздовж ребер, в правій або лівій половині грудної клітки.

Лікаря і пацієнта з торакалгією повинні насторожити певні супутні ознаки, які можуть свідчити про важку, яку загрожує життю, патологію:

 • вік пацієнта до 20 або старше 55 років;
 • постійна прогресуюча біль, яка не купірується знеболюючими засобами;
 • здавлюючий або пекучий біль за грудиною;
 • травми в анамнезі;
 • прийом стероїдів більше 6 місяців;
 • наявність в анамнезі онкологічної патології, хронічного обструктивного захворювання легень, ішемічної хвороби серця, ревматичних захворювань;
 • наявність неврологічного дефіциту (оніміння і параліч кінцівок, порушення сечовипускання і дефекації).

Діагностика торакалгии (болі в грудях)

Лікування торакалгії

Торакалгія

Діагностика болю в грудній клітці спрямована в першу чергу на виключення захворювання, що вимагає невідкладної медичної допомоги (наприклад, інфаркт міокарда, перелом хребта і т.п.). Крім огляду лікаря та фізикального обстеження застосовуються такі додаткові методи обстеження як електрокардіографія, рентгенографія, магнітно-резонансна томографія, електронейроміографія, остеоденситометрія та інші.

 Лікування торакалгії ударно-хвильовою терапією

Ударно-хвильова терапія (УХТ), незважаючи на використання методу і при серцево-судинній патології (ішемічної хвороби серця), використовується переважно при лікуванні вертеброгенних торакалгій. Цей термін означає, що біль в грудній клітці з’являється через ураження хребта та прилеглих до нього структур (м’язів і зв’язок).

Дегенеративні захворювання хребта (спондилоартроз, грижі дисків та ін.) не несуть прямої загрози для життя. Проте їх характеризує багаторічний хронічний перебіг, часом з сильними болями, що погіршуює якість життя пацієнтів. Здавлення корінців грудних нервів грижами дисків, остеофітами, кальцинатами та іншими щільними утвореннями призводить до різкого обмеження рухливості тулуба, порушення роботи органів грудної та черевної порожнин (особливо серця і легенів). Типовий пацієнт з вертеброгенною торакалгією може роками приймати знеболюючі та протизапальні препарати, які зменшують біль, але не усувають її причину і мають ряд побічних ефектів. Саме тому роль фізіотерапевтичних методів в лікуванні вертеброгенних торакалгий (зокрема УХТ) важко переоцінити.

Лікування торакалгії ударно-хвильовою терапією

Лікування торакалгії ударно-хвильовою терапією

Ударно-хвильова терапія дозволяє ефективно і безпечно усунути причини болю в грудному відділі хребта і грудної клітки. Радіальні ударні хвилі мають глибину проникнення в тканини до 5-7 см, що в більшості випадків достатньо для впливу на центр патологічного процесу. Знеболюючий, міорелаксуючий і протизапальний ефект ударно-хвильової терапії призводить до суттєвого зменшення больового синдрому вже після перших сеансів. Також ударні хвилі руйнують відкладення солей кальцію, вогнищ фіброзної і кісткової тканини вздовж хребта з подальшим поступовим розсмоктуванням їх фрагментів. Поліпшення місцевого кровообігу веде до поліпшення трофіки міжхребцевих м’язів, суглобів і зв’язок, припиняє прогресування дегенеративного процесу. Курс лікування включає в себе 5-7 процедур з інтервалом між сеансами до 7 днів. Крім власне УХТ, при проведенні процедур в клініці Аватаж застосовується технологія V-Actor, що призводить до додаткового поліпшення крово- і лімфотоку в уражених зонах, миттєво знімаються напруги в м’язах. Тривалість сеансу – 15-20 хвилин. Процедури повністю безпечні і добре переносяться пацієнтами. Ударно-хвильова терапія може поєднуватися з будь-якими медикаментозними та немедикаментозними методами лікування.

Автор: Куц К.В.

Лікар невролог клініки Аватаж